Saules fotoelementu sistēmas iegāde vienmēr saistīta ar augstām investīcijām, kurām pēc iespējas ātrāk jāatmaksājas. Tāpēc jo svarīgāka ir tās nepārtraukta pieejamība.
Kas jāņem vērā attiecībā uz saules fotoelementu tēmu? Tā kā saules fotoelementu sistēmas tiek uzstādītas uz jumta vai atklātā vietā uz zemes, zibens spērieni un pārspriegums tās apdraud īpaši. Ja saules fotoelementu sistēma šādi tiek bojāta, uz remonta laiku izpaliek enerģijas ieguve. Turklāt rodas papildu izdevumi, piemēram, invertora nomaiņas dēļ. Ar OBO vienmēr varat būt drošajā pusē: mēs piedāvājam aptverošus sistēmas risinājumus jūsu saules fotoelementu sistēmas aizsardzībai no zibens spērieniem un pārsprieguma radītiem bojājumiem.

Priekšrocību pārskats

  • Kompleksa sistēma gandrīz jebkurām elektrotehniskajām prasībā attiecībā uz saules fotoelementu sistēmu
  • Sistēmas risinājumi ātrām un ilgstoši drošām instalācijām
  • Individuāli pielāgots atbalsts saules fotoelementu sistēmu risinājumu ierīkošanai un ekspluatācijai
  • Ilggadīga pieredze un kompetence attiecībā uz saules fotoelementu sistēmu aizsardzību un apkopi
  • Praksē balstītas, aptverošas apmācības par saules fotoelementiem
  • Pamatīgi instalēšanas un plānošanas palīglīdzekļi
  • Investīciju un tiesiskā drošība
 

Īsceļi

 

Sistēmas risinājumi

Slīpo jumtu sistēmas

Lielākā daļas slīpo jumtu sistēmu tiek montētas kā tā sauktās jumta sistēmas uz jau esoša ēkas jumta. Uzstādītāji ar metāla jumta āķu, montāžas sliežu un moduļu skavu palīdzību piestiprina saules fotoelementu moduļus pie jumta dakstiņiem. 

Plakanu jumtu sistēmas

Saules fotoelementu sistēmas var uzstādīt ne tikai uz slīpiem jumtiem, bet arī uz plakaniem jumtiem. Priekšrocība: saules fotoelementu moduļus var montēt neatkarīgi no dotā jumta novietojuma.

Brīvi stāvošas sistēmas

Brīvi stāvošas saules fotoelementu sistēmas gadījumā saules fotoelementu moduļi tiek uzstādīti uz lielas, lauksaimniecībā neizmantotas zemes – pretstatā izplatītajai montāžai uz jumta. Brīvi stāvošas saules fotoelementu sistēmas izdevīgos apstākļos var sniegt lielāku enerģijas ieguvi. 

 

Neatkarīgi no tā, kādai saules fotoelementu sistēmai dosiet priekšroku, pie OBO atradīsiet piemērotus sistēmas risinājumus šādām kompetenču jomām:

 
 

BUJ

Kādi pasākumi man jāveic saules fotoelementu sistēmas aizsardzībai?

DIN VDE 0100-712 paredz, ka elektroiekārtas atdošanas punktā (galvenā pieslēgumu kaste vai galvenais sadalītājs) jāpiestiprina standarta norāžu plāksnīte. Norāžu plāksnīte zināma arī ar nosaukumu - ugunsdzēšanas plāksnīte - un palīdz ugunsdzēsējiem atpazīt saules fotoelementu sistēmu. Atbilstoši tam tiek veikti dzēšanas pasākumi, ievērojot drošības attālumus saskaņā ar DIN VDE 0312.  Turklāt jāpievērš uzmanība drošam DC vadu izvietojumam. Tie jāizvieto tā, lai netiktu bojāta izolācija un lai tādējādi garantētu drošu personu glābšanu ugunsgrēka gadījumā. Saskaņā ar VDE-AR-2100-712 aizsardzība jānodrošina ar piemērotu atdalīšanu vai ugunsdrošu kanālu, piemēram, PYROLINE® Sun PV.

Kas nepieciešams saules fotoelementu sistēmas ārējai zibensaizsardzībai?

Vissvarīgākais: labs plānojums. Drošai saules fotoelementu sistēmas ārējai zibensaizsardzībai papildus nepieciešams: apaļa stieple / plakans vads, izvietošanas akmeņi, uztvērējstienis, savienotājs, turētājs, izplešanās elementi un citi sistēmai būtiski komponenti. Papildu informācija par saules fotoelementu sistēmas ārējo zibensaizsardzību atrodama šeit.

Kā uzstādīt ārējo zibensaizsardzību kombinācijā ar saules fotoelementu sistēmu?

Noteikti integrējiet saules fotoelementu sistēmu zibensaizsardzības sistēmas plānojumā, tādējādi nodrošinot, ka zibensaizsardzības iekārta neaizēno saules fotoelementu sistēmu, citādi samazinās enerģijas ieguve.  Instalēšana veicama tāpat kā jebkurai citai zibensaizsardzības iekārtai.

Kā ievērot zibensaizsardzības sistēmas atdalošos attālumus saules fotoelementu sistēmas gadījumā?

Zibensaizsardzības iekārtas atdalošie attālumi tiek noteikti atbilstoši VDE 0185-305-3. Ja ar tradicionālo zibensaizsardzības sistēmu šos attālumus nav iespējams ievērot, nodalīšanas attālumu var samazināt par līdz pat 90 cm, izmantojot dažādus OBO isCon atzarojumus. Papildu informācija par mūsu isCon sistēmām atrodama šeit.

Kādas ir kabeļu instalācijas vilces atslogošanas iespējas saules fotoelementu sistēmai?

Pastāv dažādas iespējas, kā vertikālo apgādi izveidot droši. Tomēr pamatā jāievēro, ka, veicot piemērotus pasākumus, kabeļi vai vadi ik pa gabalam jānostiprina, ja tiem nav atbalsta visā garumā.

Optimāls risinājums vertikālai instalācijai ir vertikālo kāpņu sistēmas. Vēl viena iespēja ir instalācija tieši pie sienas. Profilsliedes ar atbilstošām kabeļu apskavām šajā variantā tiek piestiprinātas tieši pie sienas vai tērauda konstrukcijas.

Kā optimāli pasargāt saules fotoelementu sistēmas invertoru?

Lai optimāli pasargātu saules fotoelementu sistēmas invertoru, DC pusē vienmēr jāuzstāda pārspriegumaizsardzības ierīce. AC pusē jāuzstāda vismaz viena pārspriegumaizsardzības ierīce pie elektroiekārtas barošanas vietas. Ja invertors atrodas vairāk nekā 10 m attālumā no barošanas vietas, pārspriegumaizsardzība jāatkārto tieši pirms invertora AC pusē.

Elektroiekārtai ar ārējo zibensaizsardzības sistēmu AC pusē vienmēr jāizmanto tipa 1(+2) novadītājs. DC pusē nepieciešams tipa 1(+2) novadītājs, ja saules fotoelementu sistēma galvaniski integrēta zibensaizsardzības sistēmā. Visos pārējos gadījumos pietiek ar 2. tipa SPD.

Kā izvietot kabeli evakuācijas un glābšanas ceļu zonā saules fotoelementu sistēmas gadījumā?

Ja vadu instalācijas atrodas evakuācijas un glābšanas ceļos, saules fotoelementu DC vadi jāiekapsulē. Būvniecības prasības skatīt valsts būvnormatīvos.

Ugunsdrošais kanāls „PYROLINE® Sun PV” ir ideāls risinājums, kas piemērots saules fotoelementu līdzsprieguma vadu instalācijām ugunsdrošā veidā. Šis kanāls atbilst DIN 4102 11. daļas prasībām kā I kanāls kabeļu instalēšanai evakuācijas un glābšanas ceļos. Turklāt tas atbilst VDE noteikumu AR 2100-712 prasībām. Kanāls ir izgatavots no ūdensizturīgām, salizturīgām un ugunsdrošām stikla šķiedras vieglbetona plāksnēm (nedegošas, būvmateriālu A1 klase), tāpēc tas ir piemērots arī izmantošanai ārpus telpām.

 

Atbalsts

 

Prasības

Atbildības uzņemšanās, iekārtas drošība.

Lai uzstādītu saules fotoelementu sistēmas zibensaizsardzības sistēmu, jāievēro dažādi standarti un priekšraksti. Lai tie tiktu godprātīgi izpildīti, saules fotoelementu sistēmas instalētājs atbild par iekārtu 30 gadus. Papildus klāt nāk arī apdrošinātāja prasības.

Specializētajam uzņēmumam, kas instalē elektrisko iekārtu, likumā ir noteikts pienākums nodot iekārtu bez defektiem.

Lietotāja atbildība

Iegūtās enerģijas ievadīšana tīklā gandrīz visas saules fotoelementu sistēmas ierindo profesionālā izmantojuma kategorijā ar atbilstošajām prasībām. Iekārtas lietotājam saskaņā ar nelaimes gadījumu novēršanas noteikumiem BGV A3 ir pienākums ir rūpēties par pareizu iekārtas apkopi, pārbaudi un uzturēšanu darba kārtībā. 

Iekārtas elektrisko mezglu regulārās atkārtotās pārbaudes jāveic elektrotehnikas speciālistam. 

Būtiskie standarti

Zemsprieguma iekārtu ierīkošana
> DIN VDE 0100-100 (IEC 60364-1)
> DIN VDE 0100-534 (IEC 60364-5-53)
> DIN VDE 0100-410 (IEC 60364-4-41)
> DIN VDE 0100-443 (IEC 60364-4-44)
> DIN EN 60664-1 (IEC 60664-1)

Ekspluatācijas sākšanas pārbaude un dokumentācija
> VDE 0100-600 (IEC 60364-6)
> VDE 0105-100 (EN 50110-1)

Prasības saules fotoelementu elektroapgādes sistēmās
> DIN VDE 0100-712 (IEC 60364-7-712)
> DIN EN 62446 (IEC 62446)
> DIN CLC/TS 61643-12 (IEC 61643-12)
> DIN CLC/TS 50539-12 (CLC/TS 51643-32, IEC 61643-32)
> VDE 0185-305-3 5. pielikums

Zibensaizsardzības iekārtas un zemējumu sistēmas
> DIN EN 62305-1 līdz -4 (IEC 62305-1 līdz -4)
> Vietējās papildprasības (piem., būvnormatīvi Vācijā)
> DIN 18014
> DIN VDE 0100-540 (IEC 60364-5-54)

Ugunsdrošība saules fotoelementu jomā
> VDE-AR-E 2100-712

Būvniecības noteikumi
> EN 13501-1/-2, DIN 4102-1/-2 Noteikumi par būvmateriālu un būvizstrādājumu degtspēju
> Attiecībā uz būvizstrādājumu lietošanu jāievēro nacionālie un reģionālie būvnoteikumi. Tie ietver, piemēram, valsts būvnormatīvus Vācijā, VKF noteikumus Šveicē un OIB direktīvas Austrijā

Šis saraksts var būt nepilnīgs! Ievērojiet arī vietējās un likumā noteiktās prasības.

Jūs neesat droši, kādi pasākumi jums jāveic jūsu saules fotoelementu sistēmas aizsardzībai? Tad jums palīdzēs mūsu grafika, kas soli pa solim palīdzēs atrast piemērotus aizsardzības pasākumus. 

 

Sazināšanās iespējas

OBO Bettermann SIA+371 67802050obo@obo.lv

Droši varat arī izmantot saziņas veidlapu

Labdien

* Obligāti norādāmi dati

Jūs jebkurā brīdī varat sazināties ar mums, izmantojot šo veidlapu vai citus sakaru kanālus. Ja vēlaties izmantot šo iespēju, obligāti aizpildāmajos laukos ir jānorāda tikai tāda informācija, kura parasti būtu ietverta arī jūsu e-pasta parakstā un kura, kā liecina mūsu pieredze, ir vajadzīga, lai uz jūsu pieprasījumu atbildētu, ņemot vērā jūsu intereses. Turklāt jūs jebkurā brīdī varat sniegt papildu informāciju, kas ir noderīga personiskai saziņai un atbildot uz jūsu pieprasījumu. Detalizētāku informāciju par OBO datu apstrādi varat skatīt mūsu norādēs par konfidencialitātes politiku.